Kościelisko to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jego najważniejsze atuty to bliskość Zakopanego, malownicze punkty widokowe i wiele ciekawych miejsc, które każdy miłośnik gór powinien odwiedzić. To właśnie im poświęcimy niniejszy artykuł.
Co warto zobaczyć we wsi Kościelisko?
Odwiedzając Kościelisko, warto zwrócić uwagę na jego zabudowę. Od razu zauważymy, że tutejsza drewniana architektura nawiązuje do stylu podhalańskiego. Charakterystyczne, spadziste dachy, stosunkowo niewielkie okna, a także bogactwo zdobień, to najważniejsze cechy, które odróżniają tę zabudowę od klasycznego stylu wiejskiego. Przykładem jest tu… drewniana stajnia, którą chętnie wybierają miłośnicy jeździectwa.
Obiektem wybudowanym w stylu podhalańskim jest też drewniany kościół pw. św. Kazimierza Królewicza, który został poświęcony 2 lutego 1916 roku. To piękny zabytek, który nadal jest użytkowany przez tutejszą parafię. A jeśli już mowa o obiektach sakralnych, to w znajdującym się ledwie kilka kilometrów dalej Zakopanem (os. Krzeptówki) znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, które jest często odwiedzane przez turystów i pielgrzymów.
Co zobaczyć w okolicy Kościeliska?
Jeśli zdecydujemy się na dłuższy spacer po okolicy tej niezwykłej, podhalańskiej wsi, z pewnością odwiedzimy malowniczą Dolinę Kościeliska. Jest to kraina geograficzna, na której terenie znajdują się m.in. takie obiekty, jak:
- Lodowe Źródło, czyli wywierzysko, z którego wypływa woda w tempie ok. 800 litrów na sekundę, a jej temperatura oscyluje w granicach 4 stopni Celsjusza.
- Jaskinia Mroźna, której długość wynosi około 700 metrów. Jest ona w zasadzie prostym tunelem, od którego odchodzą wąskie odnogi nieudostępnione turystom.
- Skała Pisana, czyli pionowa skała wapienna, na której wciąż można znaleźć podpisy wielu pokoleń turystów, w tym Henryka Siemiradzkiego.
- Wyżnia Kira Miętusia, czyli charakterystyczna polana reglowa, która znajduje się na wysokości około 930 – 950 metrów nad poziomem morza. W Dolinie Kościeliskiej znajduje się też Cudakowa Polana, która jest bardzo podobnym obiektem geograficznym i znajduje się na podobnej wysokości.
- Hala Stoły, czyli popularna, widokowa polana znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej.
- Dolina Lejowa, czyli miejsce łączące Dolinę Kościeliską i Chochołowską.
- Jaskinia Mylna, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie Polany Pisanej. Długość znajdujących się tu korytarzy to około 1600 metrów.
Pozostałe miejsca, które można zobaczyć w Kościelisku i jego okolicy
Jeśli wybieramy się na wycieczkę do Zakopanego, to koniecznie warto przejść się szlakiem tzw. Ścieżki nad Reglami, który ma swój początek na Kalatówkach, a kończy się w Dolinie Chochołowskiej. Łączna długość szlaku to 17 km. Kolejnym punktem, tym razem wchodzącym w skład szeroko rozumianej architektury tatrzańskiej, jest kaplica na Jaszczurówce (kaplica Najświętszego Serca Jezusa – kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Toporowej Cyrhli). Osoby preferujące obiekty sakralne mogą też odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Witowie, które jest dobrze znane wśród tutejszych mieszkańców. Z kolei turyści żądni długich, górskich spacerów mogą odwiedzić dość łatwy technicznie Butorowy Wierch, czyli wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim, którego wysokość wynosi 1160 m n.p.m. A jeśli ktoś chce zobaczyć zachowaną, dawną podhalańską architekturę, to koniecznie powinien odwiedzić Skansen im. Stanisława Witkiewicza w Chochołowie.
Jak widać, Kościelisko i jego okolice to miejsce, w którym z pewnością nikt nie będzie się nudził. Może więc warto zdecydować się na nocleg w tutejszych pokojach dla dorosłych?