Dolina Kościeliska jest jedną z najciekawszych atrakcji zlokalizowanych po polskiej stronie Tatr. To miejsce zachwyca swoją różnorodnością, a jego bogata historia intryguje i skłania do refleksji. Dlaczego warto odwiedzić tę niezwykłą dolinę? Sprawdź, jak wiele atrakcji skrywają okoliczne tereny.
Skąd wzięła się nazwa?
Dolina Kościeliska to prawdziwa gratka dla turystów lubiących piękne krajobrazy, niecodzienne formy krasowe oraz tajemnicze jaskinie. To cudowne miejsce prawdopodobnie zawdzięcza swoją nazwę niewielkiemu kościółkowi, który został wybudowany specjalnie dla robotników pracujących przy wydobyciu rud metali. Mieszkańcy doliny nie mieli łatwego życia — na tych terenach grasowali rozbójnicy, którzy napadali na kupców oraz zarząd huty. Dolina Kościeliska jest owiania licznymi legendami — jedna z nich głosi, że przed laty na tatrzańskie tereny zapuścili się Tatarzy. Miejscowi górale byli jednak nieugięci i rozgromili przeciwników, gruchocząc ich kości — ludowe podania głoszą, że stąd wzięła się nazwa Kościeliska.
Gdzie znajduje się Dolina Kościeliska?
Turyści planujący zwiedzanie Doliny Kościeliska muszą wybrać się do zachodniej części Tatr. Przepiękna trasa rozciągająca się na obszarze o długości około 9 kilometrów leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jej górne partie podlegają ścisłej ochronie. Do tego miejsca można dostać się od strony parkingu w Kirach. Dolina jest położona niedaleko Zakopanego, dzięki czemu zwiedzający mogą szybko i łatwo przemieścić się do restauracji, czy apartamentu, gdzie odpoczną po kilkugodzinnej wędrówce.
Dojazd do Doliny Kościeliska z Zakopanego
Do Doliny Kościeliska najłatwiej jest dojechać z Zakopanego — wejście na jej teren znajduje się w Kirach i to właśnie tam należy dotrzeć. Odległość od najpopularniejszego tatrzańskiego miasta do doliny wynosi około 7 kilometrów. Turyści pokonują tę trasę samochodem, busem lub rowerem, a najwytrwalsi decydują się na długi spacer. Osoby preferujące transport zbiorowy powinny wsiąść do jednego z busów wyruszających z dworca PKS. Na pojeździe należy szukać napisu Dolina Kościeliska lub Kiry. Przy dobrych warunkach drogowych dojazd nie powinien zająć więcej niż 20 minut. Kierowcy samochodów mogą zostawić swoje auto na parkingu w Kirach. Należy rozważnie wybierać miejsce postojowe, ponieważ rozpiętość cenowa jest duża — stawka za całodniowy parking waha się w okolicach 15-30 złotych.
Informacje praktyczne
Chociaż spacer po Dolinie Kościeliska nie jest bardzo wymagający, to odpowiedzialni turyści powinni się do niego odpowiednio przygotować. Przed wyruszeniem na szlak warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tej niezwykłej okolicy:
- długość szlaku prowadzącego do schroniska PTTK: 5,5 kilometra,
- czas przejścia: około 2 godzin,
- cena za bilet wstępu: 9 złotych,
- droga: utwardzona,
- pora roku na zwiedzanie: wiosna, lato, jesień, zima,
- stopień trudności trasy: łatwa.
Brak niespodziewanych przeszkód na drodze sprawia, że pokonanie Doliny Kościeliska z wózkiem nie będzie trudne. Na wycieczkę można wybrać się z dziećmi oraz z osobami, którym kondycja nie pozwala na długie i trudne wyprawy po górach. Dolinę warto zwiedzać zarówno latem, jak i zimą — piękno tego miejsca przyciąga turystów niezależnie od pory roku oraz panującej pogody.
Co warto zobaczyć w dolinie?
Jedną z największych atrakcji Doliny Kościeliska są jaskinie — jest ich kilka, jednak nie wszystkie są otwarte dla ruchu turystycznego. Zwiedzający chętnie odwiedzają:
- Mroźną Jaskinię,
- Jaskinię Raptawicką,
- Smoczą Jamę,
- Jaskinię Mylną,
- Jaskinię Obłazkową.
Mroźna Jaskinia jest oświetlona, a wstęp na jej teren kosztuje 5 złotych. Jej długość wynosi 560 metrów, a samo podejście pod jaskinię jest dość strome i wydłuża wędrówkę o około 1,5 godziny. Po długim spacerze warto odpocząć w schronisku PTTK zlokalizowanym na terenie Hali Ornak. Wielbiciele bezkresnych polan podczas spaceru widowiskowym szlakiem mogą podziwiać piękno Hali Pisanej oraz Hali Stoły.
Szlaki, jakie warto obrać idąc Doliną Kościeliska
Dolina Kościeliska jest niezwykle różnorodna, dzięki czemu kochają ją zarówno turyści lubiący długie i wymagające wędrówki, jak i osoby preferujące krótkie i łatwe spacery. Najprostszy szlak wiedzie aż na koniec doliny, ale łatwo jest urozmaicić wycieczkę o dodatkowe punkty.
Dochodząc do wylotu Doliny Miętusiej, można wybrać:
- czerwony szlak na Ciemniak w Czerwonych Wierchach przez polanę Upłaz i Chudą Przełączkę,
- czarny szlak na Ścieżkę nad Reglami do Doliny Małej Łąki przez Przysłop Miętusi.
Około 100 metrów powyżej Skały Pisanej na turystów będzie czekać wybór:
- czarnego szlaku do Jaskini Raptawickiej,
- czerwonego szlaku do Obłazkowej i przez Jaskinię Mylną.
Szlak prowadzący przez Dolinę Kościeliska często się rozgałęzia, oferując turystom wiele atrakcji. Tylko od nas zależy, którą trasę obierzemy i jak długi będzie nasz spacer.
Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska?
Obie doliny są przepiękne i warte odwiedzenia, jednak osoby mogące przeznaczyć na wycieczkę tylko jeden dzień, nie będą w stanie zobaczyć wszystkiego. Turyści preferujący różnorodność i ciekawe widoki prawdopodobnie bardziej docenią piękno Doliny Kościeliska. Spacer po szlakach rozciągających się na jej terenie jest niezwykle przyjemny, a czas spędzony w otoczeniu dziewiczej natury upływa błyskawicznie. Jest tu niewiele monotonnych, leśnych odcinków, a otoczenie zmienia się dynamicznie. Trasa prowadzącą przez Dolinę Kościeliska jest krótsza, dzięki czemu bez problemu pokonają ją osoby o słabszej kondycji. Po drodze można zobaczyć na przykład cudowny Smreczyński Staw oraz mroczny i niezwykle intrygujący Wąwóz Kraków. Turyści szukający łatwej i widowiskowej trasy z pewnością nie pożałują wycieczki na Dolinę Kościeliska.
W Dolinie Kościeliska można odnaleźć spokój, wyciszyć się i naładować baterie. Tutejsza flora i fauna zachwycają, a wspaniałe widoki zapierają dech w piersiach. Niespieszny spacer w gronie przyjaciół lub u boku drugiej połówki to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w Tatrach.